General

A Typical Month of Groceries

A friend asked me what kind of shopping I do in a typical month and how I can easily feed the two of us on $300 a month. I keep saying its super easy but apparently seeing my receipts is a must for getting it through their head. So, here’s a typical month’s shopping. I typically make 2 big shopping trips at the start of the month and then two weeks later as we don’t have much storage space, and one small one at the end of the month for about $35 worth of things. This list totals up to just under $300 at $298.81. As you can see, we get a lot of good stuff and if I wanted I could get more for less if I cut out the convenience foods like Mattie’s lunches and most of the frozen foods. I generally have about $10 wiggle room in my spending.

Frozen Foods $63.62

  • 22 Marie Calender’s Dinners (Mattie’s work lunches) $43.34
  • 2 Cornish Game Hens $6.62
  • Mama Rosa’s Pizzas (8 pack) $4.98
  • 2 packages Tater Tots $2.68
  • 1 package of 2 Hot Pockets $2.00
  • 1 half gallon Ice Cream $4.00

Dairy & Ova $44.02

  • Cottage Cheese $1.84
  • 10 Dozen Eggs $22.80
  • 1 lb butter $3.75
  • Block cheese $4.73
  • Sliced Cheese $2.47
  • Sour Cream $1.35
  • 10 Individual Yogurts $4.10
  • Coffee Creamer $2.98

Dry Goods $15.11

  • 3 Deluxe Mac n Cheese $4.29
  • 6 Blocks Ramen Noodles  $1.08
  • 2 pounds dry pasta $1.76
  • 1 loaf wheat bread $0.98
  • 20 pack of Tortillas $3.00
  • 3 pounds white rice $4.00

Meat $72.00

  • 5 12 oz Packages of Bacon $13.90
  • 3 Ham Steaks $ 10.50
  • 4 Cans Tuna $2.72
  • Lunch meat $10.00
  • 6 cans sardines $4.68
  • 3 polish sausages $8.94
  • 2 48 oz bags Chicken Breasts $12.00
  • 2 packages of 5 bratwursts $7.76
  • 1 package Hot Dogs $1.50

Sauces & Condiments $20.01

  • 2 Jars Spaghetti Sauce $3.14
  • 3 Food Seasoning Packets $1.32
  • Peppercorns $0.80
  • 2 Jars Alfredo Sauce $3.25
  • 1 Bottle Ketchup $2.25
  • 2 bottles Salad Dressing $3.25
  • 1 Jar Mayonnaise $3.00
  • Garlic Powder $2.00
  • 1 Bottle BBQ Sauce $1.00

Canned Goods $40.38

  • 2 cans Stagg Chili $3.48
  • 8 cans Campbell’s Chunky soup $12.64
  • 1 can nacho cheese $1.58
  • 6 packages of 4 Fruit Cups $15.48
  • 10 Cans Veggies $7.20

Fresh Fruits and Vegetables $33.78

  • 2 heads lettuce $2.56
  • 2 bunches green onions $0.78
  • 3 yams $2.82
  • 2 zucchini $0.81
  • 1 pineapple $2.98
  • 2 cantaloupe $3.50
  • 1 spaghetti squash $4.10
  • 2 cucumbers $1.36
  • 1 bell pepper $0.89
  • 10 apples $5.00
  • 1 package fresh mushrooms $2.00
  • 1 head of Broccoli $1.00
  • 1 pound carrots $0.98
  • 1 Red Onion $0.50
  • 1 package 8 Roma Tomatoes $3.00
  • 5 Bananas $1.50

Drinks $8.89

  • Coffee $4.89
  • 24 bottle of Water $4.00

We don’t go through the bottle water very quickly because I have a water filtration jug and we refill our bottles from that most of the time, as well as use the filtered water for making coffee or tea. That alone is a big money saver and was absolutely worth the money I spent on the filter jug. Previously I was buying a flat of water almost every week, sometimes two at a time in hot weather.

I’ve also drastically but back my coffee consumption so one package of coffee is lasting me well over a month as I’m only drinking about two cups a week now.

Anyway, I know this could be made healthier, or with more ways to save money, but this is just my basic shopping list. Sometimes there is salmon or shrimp in it. Sometimes there are pork chops. I bought a spaghetti squash this time but next time I might buy a green cabbage. But its pretty much the same each month.

Leave a Reply